0

   QATAR INDEX 2019

   ULUSLARARASI MOBİLYA ENDÜSTRİSİ VE EV TEKSTİLİ FUARI 
   KATAR / DOHA
   22-24 EKİM 2019

    

   INDEX Qatar, bu yeni yoğun kalkınma döneminde ihtiyaç duyulan ürünleri sunan tedarikçileri, çok çeşitli projelerden gelen mimarlar ve tasarımcılarla, hükümet yetkilileri ve proje liderlerini bir araya getirmektedir. INDEX Qatar, 22 – 24 Ekim tarihleri arasında ve yeni kalkınma faaliyetlerinin tam merkezinde inşa edilen Doha Fuar ve Kongre Merkezinde yapılmakta ve üç gün boyunca 200’ün üzerinde bölgesel ve uluslararası tedarikçiyi, 5000’in üzerinde yerel mimar, tasarımcı, ürün uzmanı ve satın alma sorumlusunu bir araya getirmektedir. 

   2017 Türkiye’den Katılımcılar: Berteks Tekstil, Tuna Ofıs, Adasan Sandalye, Yaman Dizayn, Serenk Dış Ticaret 

   170 milyar dolarlık yatırım planlanıyor. 3 yeni şehir inşasından söz ediliyor.

   Dünyanın en zengin ve en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olan Katar, petrole dayalı ekonomiden hızla uzaklaşıp büyük ölçekli altyapı yatırımları, emlak, turizm ve hizmetler sektörüne odaklanmaya çalışıyor. “Katar Ulusal Vizyonu 2030” gereği ve Katar 2022 FIFA Dünya Kupasına ev sahipliği yapmaya hazırlandığı için 2022’ye kadar büyük ticaret, perakende, konut, ikram, ulaşım, sosyal tesis projelerinin tasarımı, inşası ve donatılması 220 milyar dolarlık kamu yatırımıyla destekleniyor. EIU tahminlerine göre ülkede satın alma gücü paritesi göz önüne alındığında kişi başına düşen milli gelir 100.000 $’ı aşmıştır. Bu itibarla, Katar bölgenin en iyi ekonomik performans gösteren ülkesi haline gelmiştir. 

   Doğalgazın dünya ekonomisinde giderek artan önemi, Katar’ın güçlü ekonomik kalkınma politikalarının başarısını arttıracaktır. Katar Hükümeti tarafından uygulanan ekonomik politikalar temel olarak, ülkenin zengin yeraltı kaynaklarının da yardımıyla hızlı bir kalkınma sürecini yakalamayı, dışa açık ve dünyaya entegre bir ekonomi yaratmayı, güçlü ve aktif bir özel sektör oluşturarak ekonomide kamu kesiminin baskın rolünü azaltmayı amaçlamaktadır. Katar’da her tip ve ölçekte mevcut inşaat projeleri nedeniyle tamamlayıcı malzemelere ve iç mekan donatılarına ciddi talep bulunmaktadır. Ayrıca tasarım ve inşaat aşamalarındaki “mega projeler” için iç mekan malzemelerine, tefriş ve donatım ürünlerine talep yoğundur. Katar, görece küçük ve orta ölçekli bir pazar olmakla birlikte Mobilya ve ahşap ürünlerinde yerli üretimin son derece kısıtlı olması, yüksek gelir düzeyine bağlı olarak Uzak Doğu Ürünlerinin pazardaki paylarının nispeten düşük olması ve katma değeri yüksek ürünler için potansiyel bulunması nedeniyle ciddi bir potansiyel arz etmektedir. Özellikle ev ve ofis mobilyaları ile inşaat malzemesi olarak kullanılan ahşap ürünlerde ihracat potansiyelimiz yüksektir. 

   Katar ile 2015 yılında 785 milyon dolar olan ticaret hacmimiz. 2016 yılında 710 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Katar’a olan ihracatımız %4 artarak 439 milyon dolara ulaşmıştır. Sektörel bir yaklaşımla ihracatımız incelendiğinde; her türlü inşaat malzemeleri, ev tekstil ürünleri ve contract mobilya ürünleri, makarna, zeytinyağı, domates salçası, şekerli ve çikolatalı ürünler, bisküvi, süt ürünleri, doğal taşlar, kuyumculuk ve mücevher ürünleri, porselen, seramik ve cam ürünleri, beyaz eşya ve oto yan sanayi gibi ürünlerin ihracatımız açısından Katar pazarında önemli bir potansiyel mevcut olduğu değerlendirilmektedir. Katar’dan ithalatımızda ise ağırlıklı olarak işlenmemiş alüminyum, kimyasal maddeler, plastik ve plastik mamulleri bulunmaktadır. 

   LUSAIL KENTİ KALKINMA PROJESİ: Proje bütçesi: 45 milyar $ Genel Bakış: Doha’nın kuzeyinde tahminen 200.000 kişinin ikamet edeceği, 170.000 kişinin çalışacağı ve 80.000 ziyaretçinin kalacağı 450.000 nüfuslu tümüyle yeni bir sahil kenti. Başlıca özellikleri: 35 km2’lik bir alanda kurulacak• 19 farklı ticaret, perakende, sosyal tesis • 200.000 kişinin ikamet edeceği 25,000 konut • Hafif raylı sistem ağı ve yeraltı metro hattı • İçinde 2 marinanın yer alacağı mavi su lagünü• 36 okul • İleri teknolojilerle donatılmış hastane • 22 hotel • 2 golf sahası 

   MSHEIREB KENT MERKEZİ - DOHA YENİLEME PROJESİ: Proje bütçesi: 4,5 milyar $ Genel Bakış: Doha’nın tarihi kent merkezini, karma kullanımlı bir geliştirme kapsamında modernleştirmekle birlikte koruyan, dünyanın tamamen sürdürülebilir nitelikte ilk kent merkezi yenileme projesi Başlıca özellikleri: 31hektarlık bir alanda gerçekleştirilecek. • Büyük ofis binaları, perakende satış merkezleri, boş zaman değerlendirme tesisleri, kent konutları, büyük ölçekli gökdelenler, oteller, müzeler, devlet daireleri, kültür ve eğlence merkezleri • Yayalara dostça bir ortam sunmak için otomobiller ve geleneksel hizmetler stratejik olarak bodrum katları düzeyinde yeraltını kullanacaklar. Özel bir tramvay tarafından hizmet verilecektir. 

   FIFA DÜNYA KUPASI STADYUMLARI: Proje bütçesi: 8-10 milyar $ Genel Bakış: 2022 Dünya Kupasına hazırlık kapsamında yeni stadyumların inşası mevcutların yenilenmesi Başlıca özellikleri: Son derece modern 9 stadyum • 7 kent bölgesi • 3 stadyumun yenilenmesi • Sıfır karbon salınımlı ve iklimlendirmeli • Yerel tesislerin geliştirlmesi / yenilenmesi • Toplam 600.000’i aşan koltuk kapasiteli 

   HAMAD ULUSLARARASI HAVALANINI GENİŞLETME PROJESİ: bütçesi: 15,5 milyar $ mevcut terminale 400.000 m2’lik ek 

   DOHA METRO PROJESİ: Bütçesi: 36 milyar $ Doha bölgesinde kapsamlı bir demiryolu ağı. 95 istasyon • Yaklaşık 300 km 

   YENİ LİMAN PROJESİ : Bütçesi: 7.4 milyar $ 26,5 km2’lik bir alanda dünyanın en büyük yeşil alanına sahip olacak liman. 

   EKONOMIK BÖLGELER: Proje bütçesi: 3.2 milyar $ Stratejik olarak endüstri sınıfı üretim havacılığı ve deniz lojistiği ve ardiyecilik üzerine üç parçalı mega proje. Başlıca özellikleri: Üç bölge 27 km2’yi kapsıyor 

   Copyright © 2018 Tatilsa.com.tr bir Mediasa Şirketler Grubu ürünüdür. Designed by Dolunay Yazılım