Kars Sarıkamış ve Erzurum Turu

Pegasus Havayolları ve Doğu Ekspresi ile

Ara


1.Gün İstanbul - Kars,Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi, Sarıkamış

Kars , Sarıkamış ve Erzurum Turu için Sabah saatlerinde İstanbul Sabiha Gökçen havalimanında buluşarak Pegasus Havayolları ile Kars’a uçuyoruz. Kars’a varışımız sonrası gezimize başlıyoruz. Önce Türkiye’ de en çok tabyanın olduğu 46 tabyaya sahip ve en önemlisi Ruslar’ın bir gece baskınında 600 kişilik bir tabur askerin şehit edilmesi ve yakın çatışmalar nedeniyle duvarlarının kanla kaplanması üzerine ‘Kanlı Tabya’ adı verilmiş olan Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Daha sonra özel aracımızla Sarıkamış’a hareket ediyoruz. Sarıkamış’da 90.000 askerimizin donarak şehit olduğunu gösterir temsili Sarıkamış Şehitler Anıtını ziyaret ediyor ve burada fotoğraf molası veriyoruz. Rus Çarı II. Nikolay’ın oğlu için yaptırdığı, çivi kullanılmadan yapılan meşhur Katerina Av köşkünü ve hemen önündeki Cer Atölyelerini görüyoruz. Daha sonra konaklama yapacağınız otele transfer ve yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelinizde. 

2.Gün Kars, Kars Kalesi, 12 Havariler Kilisesi, Namık Kemal Evi, Taş Köprü, Kars Müzesi, Boğatepe Köyü ve Peynir Müzesi

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında Kars’ı gezmeye başlıyoruz. Önce Kars Kalesi’ni görüyoruz. 12 yy’dan kalma bu güzel kale özellikle Osmanlılar döneminde yenileme geçirmiştir. Daha sonra 12 Havari Kilisesi gezimizi yapıyoruz. Ermeni Mimarisinin güzel örneklerinden olan bu yapı günümüzde Kümbet Cami olarak kullanılmaktadır. Kubbe etrafındaki 12 havariyi betimleyen kabartmalar gerçekten ilgi çekicidir. Buradan Kars Çayının üzerine yapılmış olan Taş Köprü’yü geziyoruz. Arzu eden misafirlerimiz serbest öğle yemeğinde meşhur Kazevi restoranda kaz eti yiyebilir ve geleneksel Kars yemeklerini tadabililrler. Namık Kemal’in dedesiyle bir süre yaşadığı ve ilk şiirlerini kaleme aldığı bilinen evi ziyaret ediyoruz. Daha sonra Kars Müzesi’ni ziyaret ederek burada arkeolojik ve etnografik eserleri görüyoruz. Gezimize devam ederek eski adı Büyük Zavod yeni adıyla Boğatepe Köyü’ne hareket ediyoruz. Meşhur Kars peynirlerinin üretildiği köy olan bu köyde Boğatepe Peynir Müzesi ve Mandıra ziyaretlerini gerçekleştiriyoruz. Turumuz sonrası Kars’a dönüyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelinizde. 

3.Gün Kars, Ani Ören Yeri , Çıldır Gölü

Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından otelimizden hareket ediyor ve Kars’a 50 Kilometre mesafedeki UNESCO Dünya Kültür Miras listesine dahil edilen Ani Ören Yeri'ni ziyaret ediyoruz. Hani derler ya “Ani gibi yar; Bağdat gibi diyar olmazmış” diye. uzun bir süre Ermeni Krallarının başkenti olan bu şehir 1064’ten itibaren Selçuklu idaresine girmiş. Kent Surları, Ani Katedrali, Tigran Honents Kilisesi ve Türklerin bölgeyi fethinden sonra yapılan ve dolayısıyla Anadolu’nun ilk Camisi olan Manucehr Cami'ni gezdikten sonra Ermenistan'ın başkenti olduğu dönemlerde çarşı olarak kullanılan caddesinde yürüyerek bir Ateşgede tapınağının izlerini izliyoruz. Daha sonra Çıldır Gölü’ne gidiyoruz. Göl kenarında alınacak serbest öğle yemeğinde meşhur sarı balık yiyebilirsiniz. Yemek sonrası Çıldır gölü ve çevresinde geçireceğimiz keyifli vakit sonrasında akşam saatlerinde Kars’a dönüyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelinizde. Akşam arzu eden misafirlerimizle ekstra Kafkas Dansları gösterisi. (50 TL)

4.Gün Kars, TCDD Doğu Ekspresi Tren Yolculuğu - Erzurum - İstanbul

Sabah erkenden alacağımız kahvaltı sonrasında Kars tren istasyonuna gidiyoruz ve grubumuza ayrılmış olan TCDD Doğu Ekspresi’ndeki pulman koltuklu vagonlarımıza yerleşiyoruz. Sabah saat 08:00’de Doğu Ekspresi hareket ediyor ve yaklaşık 4,5 saat sürecek olan yolculuğumuza başlıyoruz. Doğu Ekspresi tren yolculuğumuz ile Erzurum’a ulaşacağız. Yol süresince Doğu Anadolu’nun muhteşem kar manzaralarının seyrine dalıyoruz, bol bol fotoğraflarımızı çekip öğle saatlerinde Erzurum Tren Garı’na varıyoruz. Erzurum Tren Garı’nda bizi bekleyen aracımıza binerek Erzurum turumuza başlıyoruz. Erzurum’da ilk olarak Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese ve Ulu Cami ziyaretimizi yapacağız. Ve meşhur Cağ Kebabını yiyebileceğiniz restorana gideceğiz. Serbest öğle yemeğinden sonra Yakutiye Medresesi ile Erzurum gezimize devam ediyoruz. Bu ziyaretlerimizin ardından otantik Erzurum Evinde çay ve kahve molası veriyoruz. Günümüzü meşhur oltu taşı ve bu taştan yapılma eserleri görüp alışveriş yapabileceğimiz Taş Han ziyaretimiz ile Erzurum gezimizi sonlandırıyoruz ve Erzurum Havalimanı’na hareket ediyoruz. Pegasus Havayolları’nın tarifeli uçağı ile saat 20:45’de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na hareket ediyoruz. Uçağımız 22:40’da İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına iniyor ve bir sonraki turumuzda görüşmek üzere ayrılıyoruz.

•    Pegasus Havayolları ile İstanbul-Kars / Erzurum-İstanbul uçuşları
•    Kars-Erzurum arasında TCDD Doğu Ekspresi Pulman Koltuk Kompartman Bileti
•    4* Kale vb. Otelde 3 Gece Konaklama 
•    3 Sabah Kahvaltısı ve 3 Akşam Yemeği 
•    Tecrübeli Rehberlik Hizmetleri
•    Kars, Sarıkamış ve Erzurum’da programda belirtilen transferler ve geziler 

•    Tren yolculuğunda alınan içecek ve yiyecekler
•    Tüm Öğle Yemekleri
•    Öğle ve Akşam yemeklerinde alınacak içecekler
•    Otellerdeki ekstralar ve tüm özel harcamalar
•    Müze ve Ören Yeri giriş ücretleri
•    Kafkas Dansları gösterisi

Copyright © 2018 Tatilsa.com.tr bir Mediasa Şirketler Grubu ürünüdür.