Doğu Karadeniz Ve Van Havzası Turu 5 Gece

20 Temmuz & 31 Ağustos

Ara


1.Gün İstanbul -Trabzon

Günün Gezi Noktaları;
Trabzon Ayasofya
Atatürk Köşkü
Gümüş Atölyesi

Trabzon havalimanında rehberimizle buluşuyor ve bizleri bekleyen aracımızla yöresel kahvaltı almak üzere Akyazı bölgesine hareket ediyoruz. Kahvaltımızın ardından Trabzon Ayasofya’sına hareket ediyoruz. Kommenos Krallığı döneminde İstanbul’daki Ayasofya’ya ithafen yapılan bu mimari harikayı ve fresklerini tanıdıktan sonra bölgenin en büyük gümüş atölyesine gidiyoruz. Burada Gümüş, Telkâri, Trabzon hasır bileziği ve ülkemizde sadece Trabzon’da üç aile tarafından yapılan, Kazaz Türkleri tarafından bölgeye kazandırılan en değerli sanat olarak nitelendirilen ve bayanlar için hayranlık uyandıran işçiliğiyle Kazaziye sanatının inceliklerini öğreniyoruz. Alışveriş molamızın ardından Gülbahar Hatun Camii ve Zağnos Deresi yanından Trabzon kalesini de panoramik olarak görerek Soğuksu Tepesi’ndeki Art Neuve (Yeni Sanat) tarzında Konstantin Kabayanidis’in yaptırmış olduğu ve Trabzon halkının Ata’ya armağanı olan Atatürk Köşkü’nü görüyoruz. Atatürk Köşkü gezimiz sonrasında otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde

1.Gün -Trabzon

Günün Gezi Noktaları;
Altındere Milli Parkı
Sümela Manastırı
Çay Fabrikası
Uzun Göl

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Trabzon’un Maçka ilçesinden geçerek koruma altında olan Altındere milli parkına ulaşıyoruz. Coşandere boyunca doğanın görkemli güzelliklerini seyrederek yapacağımız bu yolculuk Sümela Manastırı’nın görünmesiyle taçlanacak. (Restorasyon çalışmalarından dolayı Sümela manastırı içerisine girilemese dahi Sümela Manastırının görülebildiği o meşhur noktadan fotoğraflarını çekebilmek amacıyla Altındere milli parkına girilecektir) Karadağ’ın en sarp yerinde kurulmuş olan manastırın manzarası sizleri büyüleyecek. Meryem Ana Kilisesi, Nöbetçi Odaları, Misafirhane, Ayazma, Su Kemerleri, Kaya Fresklerini rehberimizin anlatımıyla öğrendikten sonra Trabzon’un Sürmene ilçesine ulaşıyoruz. Sürmene’de Karadeniz yaylaları ve ormanlarında üretilen kestane/çiçek balı, yöresel muhlamalık peynir, tereyağı, mısır unu gibi ürünleri de alabileceğimiz serbest zamanımızın ardından binlerce yıllık el sanatı kültürünün evrensel boyuta ulaştığı Sürmene bıçaklarının hangi aşamalardan geçtiğini öğreneceğiz ve Sürmene bıçağı alma imkânı bulacağız. Alışveriş molamızın ardından çay toplama makasını alıp çay bahçesinin içine girerek hem çay topluyoruz hem de hatıra fotoğraflarımızı çekiniyoruz Karadeniz denildiğinde akla ilk gelen ürün olan ve istatistiksel olarak ülkemizde en çok tüketilen ürünlerin başında gelen çay bitkisinin sofralarımıza ulaşana kadar hangi aşamalardan geçtiğini öğrenebileceğimiz çay fabrikası ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. İkram edilen çaylar eşliğinde yapılacak sunumda çay hakkında bilmediğimiz birçok şeyi yerinde öğrenme fırsatı bularak ulusal marketlerde bulunması çok zor olan Mayıs Çayını alabilme imkânımız oluyor.  Çay fabrikası gezimiz sonrasında Çaykara'ya geliyor ve buradan Uzungöl’ e çıkıyoruz. Deniz seviyesinden 1090 m yükseklikte bulunan Uzungöl, dik yamaçları ve muhteşem orman örtüsü ile Alplerin güzelliğini geride bırakmaktadır. Vadinin ortasında bulunan ve yamaçlardan düşen kayaların Haldizen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşmuş göl, “Uzungöl” olarak bilinir ve çevreye aynı ad verilmiştir. Özellikle yakınındaki “Şerah” Köyünün yöreye uygun tarzda yapılmış eski ahşap evler, doğanın güzelliğini tamamlar özelliktedir. Karadeniz’in en meşhur gölü olan Uzungöl çevresinde yapacağımız gezimiz sonrasında programımızı sonlandırıyoruz ve otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3.Gün Batumi-Rize

Günün Gezi Noktaları;
Rize Bezi Dokuma Atölyesi
Fırtına Vadisi - Ayder Yaylası
Gelintülü Şelalesi
Çat Vadisi
ZilKale
Palovit Şelalesi
Batum

Sabah kahvaltımızın ardından otobüsümüzle yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde organik tekstilin en önemli unsurlarından birisi olan, alerji cilt-deri hastalıklarında kullanılması şiddetle tavsiye olunan kenevir dokumaları görebileceğimiz, yöresel kıyafetlerin vazgeçilmezi Karadeniz keşan ve poşularını bulabileceğimiz Rize Bezi Dokuma Atölyesine geçiyoruz. Rize Bezi dokumalarında alacağımız sunum sonrasında Türkiye’nin en özel vadilerinden birisi olan Fırtına Vadisine giriyoruz. Çamlıhemşin’den hareketle Hala Köyünden adını alan Hala Deresi boyunca ilerleyerek Ayder Yaylasına ulaşıyoruz. Yaylaların sultanı olarak adlandırılan ve kaplıcalarıyla ünlü Ayder Yaylasını gezip bol bol fotoğraf çekebileceğimiz, bölge insanıyla doğrudan diyalog kurabileceğimiz, serbest zamanımızın ardından Çamlıhemşin’de bizleri bekleyen minibüslere binerek Çat vadisine giriş yapıyoruz. Şenyuva (ÇİNÇİVA) Taş Köprüde fotoğraf molası veriyoruz. Çinçiva Köyü’nün harika manzarasında fotoğraflarımızı çekerken rehberlerimiz Karadeniz Dağ mimarisi ile ilgili bilgileriyle yaşam şartlarını daha iyi hissedebilmenizi sağlayacaktır. Fotoğraf molamızın ardından Zil Kale’ye ulaşıyoruz. Ticaret güvenliği açısından çok önemli bir konumda bulunan deniz seviyesinden 750, çat deresinden ise 100 mt yukarıya kurulmuş bu Kartal Yuvası’nı andıran kaleyi gezip Kaçkarların eşsiz güzelliği ve bol oksijeni içerisinde büyülü bir dünyayı yaşamak için Palovit Şelalesine geçeceğiz. Bu unutulmaz anların ardından programımızı tamamlayarak otobüslerimize geri dönüyoruz ve konaklama yapmak üzere Batum’a hareket ediyoruz.  Sarp sınır kapısındaki geçiş işlemlerimizi tamamladıktan sonra Batum’da bulunan otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği (Ekstra) almak üzere otelimizden hareket ediyoruz. Böylelikle gece hayatıyla ünlü Batum şehrini renkli ışıklarıyla görme fırsatı da yakalamış oluyoruz. Poseidon Heykeli, Tiyatro Binasını, Medea Heykelini ve yeni oluşturulan yüzüyle Avrupa Meydanını göreceğiz. Batum Bulvarı'nda gezinti yaptıktan sonra serbest zaman vereceğiz. Serbest zamanımızın ardından Dileyen misafirlerimiz daha fazla vakit geçirmek isterlerse otelimize kendi imkanlarıyla gelmek kaydıyla gruptan bağımsız hareket edebilirler. Otele dönmek isteyen misafirlerimizle rehberimizin belirleyeceği saatte buluşup otelimize geçiyoruz. Konaklama otelimizde. 

4.Gün Kars-Batumi-Ardahan

Günün Gezi Noktaları;
Borçka Karagöl 
Deriner Barajı
Yavuzköy
Laşet Vadisi

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltımızın ardından Sarp sınır kapısına hareket ediyoruz. Geçiş işlemlerimizi tamamladıktan sonra Otobüsümüze binerek Artvin’in Borçka ilçesine hareket ediyoruz. Cankurtaran tünelinden geçerek Borçka’ya ulaşıyor ve dileyen misafirlerimizle  Çoruh nehri kıyısında bizleri bekleyen minibüslerimize binerek Türkiye’nin en önemli doğal alanlarından birisi olan Borçka Karagöl’e (EKSTRA 50 TL) ulaşıyoruz. Borçka Karagöl çevresinde vereceğimiz serbest zamanda dileyen misafirlerimiz göl üzerinde kürek çekerek kayıklara binebilir dileyen misafirlerimiz tertemiz havasını soluyarak yürüyüş yapabilir, dileyen misafirlerimiz de kafeteryasında çay kahve keyfi yapabilirler. Serbest zamanımızın ardından minibüslerimize binerek otobüsümüze geri dönüyor ve Artvin’e doğru hareket ediyoruz. Artvin, dar sokaklarından dolayı büyük otobüslerin iç kısma giremediği bir şehirdir bu sebepten şehir girişinde kısa bir kahve molası verdikten sonra Türkiye’nin en yüksek barajı olan Artvin Deriner Barajını ve Türkiye’nin en yüksek heykelini panoramik olarak göreceğimiz yolculuğumuza başlıyoruz. Fotoğraf molamızın ardından Artvin’in Şavşat ilçesine hareket ediyoruz. Yavuzköy seyir terasında 360 derecelik muhteşem bir manzara noktasına uğruyoruz. Fotoğraflarımızı aldıktan sonra yemyeşil ormanların içerisinden Laşet vadisini aşarak Çam geçidine ulaşıyoruz. Çam geçidinin ardından Kura Nehri Ardahan Kalesi ve Ardahan il merkezini Panoramik olarak görüp Kars’a ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde

5.Gün- Van-Ağrı- Kars
AğrıKars

Günün Gezi Noktaları;
Ani Harabeleri 
Büyük Katedral 
Resimli Kilise 
Emir Menuçehr Camii 
Ağrı Dağı  
İshak Paşa Sarayı  
Muradiye Şelalesi

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Ani Harabelerine hareket ediyoruz. Ani Harabeleri Ermenistan sınırında Arpaçay kıyısına kurulmuş ve Bin yıllık kalıntılara ev sahipliği yapan çok önemli ve görkemli bir şehirdir. Ani Harabeleri içerisinde Resimli kilise- Emir Manuçehr Camii- Keseli kilise- Büyük katedral gibi yapıları rehberimizin anlatımlarıyla gezip, Ermeni sınırında fotoğraflarımızı çektikten Sonra Kars’a geri dönüyoruz. Kars kalesi ve çevresini Panoramik görüp 12iler kilisesi ya da Kümbet Camii olarak bilinen yapının hikayesini dinledikten sonra Kars şehir merkezinde Peynir alışverişi yapabileceğimiz kısa bir serbest zamanımız oluyor. Serbest zamanımızın ardından Digor-Tuzluca güzergahını kullanarak Iğdır ovasına iniyoruz. Iğdır’ı Panoramik görerek Ağrı dağının eteklerinden Doğubayazıt’a ulaşıyoruz. Yolumuz üzerinde Ağrı Dağı’nın görkemli manzarasında fotoğraf molası vererek ulaştığımız Doğubayazıt’ta İshak Paşa Sarayına çıkıyoruz. Ağrı Dağı'nın eteklerine kurulmuş Doğubayazıt' ta Türkiye'nin tanıtım fotoğraflarında sıklıkla kullanılan İshak Paşa Sarayını gezmeye başlıyoruz. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Topkapı Sarayından sonra inşa edilmiş en önemli saray. Dünya üzerinde ilk defa merkezi ısıtma sistemin kullanıldığı saraydır. Bu sanat harikası yapı taç kapısıyla selamlık ve haremlik bölümüyle bizi karşılıyor. Sarayın büyüleyici atmosferinde vereceğimiz serbest zamanımızda bolca fotoğraf alıp Doğubayazıt'ı yukarıdan seyretme şansını yakalıyoruz. Serbest zamanımız sonrasında alacağımız öğlen yemeğinin ardından Tendürek dağlarını aşarak Bendi Mahi çayının oluşturduğu Muradiye Şelalesine geçiyoruz. Oldukça geniş bir alanda coşkulu bir şekilde köpürerek dökülen şelalede vereceğimiz kahve molamızda bol bol fotoğraflar çekip şelalenin keyfini çıkarıyoruz. Şelale gezimizin ardından Van’a ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

6 .Gün Van-İstanbul

Günün Gezi Noktaları ;
Van Kalesi
Van Gölü
Akdamar Adası
Gagik Kilisesi
Halı Kilim Atölyesi

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından ilk ziyaret noktamız ülkemizin en eski kalesi olan Van Kalesi olacaktır. Van gölü kıyısına kurulmuş, Urartulara başkentlik yapmış olan ve tarihte Tuşpa olarak bilinen Van Kalesinde, anıtsal Urartu’ca yazıtları görüp şehri ve Van Gölünün seyrini gerçekleştirip, birçok hatıra fotoğrafı çekme fırsatımız olacak. Van Kalesi ziyaretimiz sonrasında Van şehrinin sembolü olan ve koruma altında bulunan Kedi Evini ziyaret ederek, eşsiz güzellikteki Van Kedilerini besleme imkanı buluyoruz. Van Kedileri ile yakından temas kurup beslediğimiz yer aynı zamanda Urartu Gümüş sanatının günümüze kadar gelerek ulaştığı en üst seviye olan Savat ve Arubani sanatlarının da sergilendiği gümüş atölyesi olacak. Hem işçiliğin nasıl gerçekleştiğini öğreneceğimiz hem de alışveriş imkanı bulacağımız molanın ardından Akdamar Adasına ulaşmak için Van’ın Gevaş ilçesine hareket ediyoruz. Gevaş' ta bizi bekleyen teknemize binip yaklaşık 30 dakikalık seyahatle Akdamar adasına varıyoruz. 10. yüzyılda kral Gagik adına yapılan ve bir dönem Ermeni vatandaşlarımızın en üst düzey ruhani liderlik makamı olan kiliseyi gezmeye başlıyoruz. Akdamar Kilisesinde rehberimizin aktaracağı bilgileri ve kilise üzerinde bulunan kabartmaların anlamlarını dinledikten sonra badem ağaçlarının içerisinde kısa bir kahve mola veriyoruz. Molamızın ardından teknemizle yapacağımız 30 dakikalık bir yolculukla karaya ulaşıp otobüsümüze binerek Van Şehir Merkezine geri dönüyoruz. Doğu Anadolu bölgesine üretilen ve Anadolu’nun en eski kültürlerinden birisi olan Halı ve kilim çeşitlerini görmek ve yapımını öğrenmek için Urartu Halı’nın dokuma atölyesine ulaşıyoruz. Doğunun kendine has dokuma çeşitlerinden Ermeni-Azeri-İran-Türkmen motiflerine kadar birçok dokuma örneğini yerinde görüp Alışveriş yapma imkanı da bulduktan sonra Van Ferit Melen Havalimanına ulaşıyoruz. Siz değerli misafirlerimizle Check-In işlemleriniz tamamlandıktan sonra bir başka Jolly Tur organizasyonunda daha buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

İki Kişilik Oda Kişi Başı Tek Kişilik Oda İlave Yatak
31.08.2020 / 05.09.2020
()
3* ve 4* Oteller
3,179.00TRY
3,679.00TRY
2,909.00TRY

Copyright © 2018 Tatilsa.com.tr bir Mediasa Şirketler Grubu ürünüdür.